Jezioro Turawskie

Cześć! Zaczęły się wakacje, a my nie próżnujemy. Pogoda może i płata figla, ale dzisiaj pozwoliła nam na poznanie Jeziora Turawskiego z innej strony. Można by powiedzieć, że przybyliśmy na terytorium rybaków, fanatyków łowienia morskich stworzeń.

Jezioro Turawskie - zbiornik retencyjny na Małej Panwi, który reguluje poziom wody na Odrze. Powstało ono na miejscu dawnych osad późnorzymskich, ciałopalnym cmentarzysku i kilku wioskach ( Zamoście, Krzyślina, Pustków).


Trzy lata temu Jerzy Stasiak ze Szczedrzyka i Józef Matysek z Kotorza Wielkiego wydali, za własne pieniądze, w kilku egzemplarzach grubą księgę "Jezioro Turawskie". Sami znaleźli potomków rodzin spod wody, wyprosili ich o archiwalne zdjęcia, spisali wspomnienia i opublikowali. To kopalnia wiedzy o historii zbiornika

~źródło: naszemiasto.plDziś to jezioro nie cieszy się ogromną popularnością. Ludzie narzekają na śmierdzące glony, które wręcz odstraszają od kąpieli, wiele zarazków i bakterii żyje w wodach. Ale i tak jest wiele ścieżek do spacerowania wzdłuż wody, plaże, pola namiotowe czy po prostu domki letniskowe, z których korzysta wielu turystów.

 

Do zobaczenia na szlakach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz