Hiszpania: Saragossa (Zaragoza)

Hola! Przygotowuję się właśnie do napisania relacji z mojego turystycznego zwiedzania Saragossy. To miasto bardzo utkwiło mi w pamięci ze względu na piękno monumentalnych budowli. Myślę, że będzie to bardziej fotorelacja, ale postaram się dorzucić parę ważnych i ciekawych informacji. Zapraszam :)


Początkowe miejsce zbiórki naszej wycieczki było na Plaza del Pilar, gdzie już na wstępie mieliśmy styczność z przepiękną bazyliką, różnorodnymi fontannami i pomnikami. O pełnej godzinie wyruszaliśmy turystycznym busem na podróż po mieście leżącym w sercu Aragonii, poprzecinanym wodnistą wstęgą rzeki Ebro. Dobra, poeta ze mnie marny, koniec takich porównań :)


Co warto zwiedzić/zobaczyć w Saragossie?

Punktem numer jeden na pewno okaże się Bazylika Nuestra Señora del Pilar (Matki Bożej na Kolumnie). Jest to największa świątynia barokowa w Hiszpanii. W środku znajduje się kolumna, na której według podań Maryja ukazała się apostołowi Jakubowi.

Jako ciekawostka, chociaż w żadnym internetowym źródle nie umiem znaleźć potwierdzenia, dowiedziałam się od naszej angielskiej pani przewodnik, że w suficie znajdują się dwa otwory. Są one pozostałością po wojnie. Nieopodal, na kolumnie, możemy zobaczyć też wiszące naboje, dość okazałej wielkości, które spowodowały te uchybienia w suficie.

Basilica Nuestra Señora del Pilar
Plaza del Pilar to jeden z największych placów w Europie. Przy nim właśnie znajduje się rekomendowana przeze mnie Bazylika, ale i również inne ciekawe obiekty. Wracając jeszcze do słynnej świątyni napomknę tylko, że wielu wierzących podczas drogi Świętego Jakuba, przystaje do bazyliki, by się pomodlić. Przy wejściu możemy zauważyć symbol tegoż szlaku, czyli muszelkę. Fuente de la Hispanidad
A tutaj tylko dorzucę dwa zdjęcia budynków, których osobiście nie udało mi się zwiedzić, ale są gorąco polecane przez większość osób.
La Catedral del Salvador
El Palacio de La Aljaferia
A teraz takie mniej turystyczne i mniej oblegane miejsca. Na pewno ciekawą opcją jest pójście do Central Market, gdzie można na straganach kupić świeże warzywa i owoce, oraz rozkoszować się różnorodnością wyboru owoców morza.  O, też świetne są mury rzymskie znajdujące się w pobliżu mostu Santiago. Obok nich jest wieża Zuda, gdzie aktualnie mieści się biuro informacji turustycznej. Do murów i wieży dojdziecie idąc wzdłuż Plaza del Pilar. Natomiast Central Market (Mercado Central) znajduje się na Plaza de Lanuza, czyli uliczka w lewo od murów.

Plaza de la Seo
Plaza de la Seo
I na koniec wrzucam zdjęcie głównej rzeki przepływającej przez to niesamowite miasto. Przed państwem Rio Ebro (Rzeka Ebro)


Jestem święcie przekonana, że Saragossa słynie jeszcze z równie ciekawych obiektów, aczkolwiek brak czasu uniemożliwił mi ich odkrycie. Może to jest pretekst do powrotu i spokojnego eksplorowania? Kto wie.. Pozdrawiam Was tak ciepło, jak ciepło grzeje dzisiaj słońce w Opolu! :)

2 komentarze:

  1. Słyszałam wiele pozytywnych opinii o Saragossie. Te kilka migawek jak najbardziej je potwierdza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam, polecam zwiedzić Saragossę :)

    OdpowiedzUsuń